Domaći sir – Jednostavan recept za savršen svježi kravlji sir

Pravljenje sira kod kuće nije samo jednostavan i ekonomičan proces, već i izuzetno zadovoljavajuće iskustvo koje vam omogućava da uživate u svježem, domaćem proizvodu bez dodataka i konzervansa. Domaći sir oduvijek je imao posebno mjesto u tradicionalnoj kuhinji, a njegova tekstura i blagi ukus savršeno se uklapaju uz mnoga jela – od doručka do večere.

Za pripremu ovog sira potrebno vam je samo nekoliko osnovnih sastojaka: kvalitetno kravlje mleko i prirodna sirila kao što je Sirela. Bez komplikovanih procedura i posebne opreme, uz malo strpljenja možete napraviti ukusan, mekan sir koji može biti konzumiran kao svježi ili ostavljen da sazri i postane stari sir, zavisno od vaših želja.

U nastavku vas vodimo korak po korak kroz ceo proces izrade domaćeg sira. Pokazaćemo vam kako da mleko pravilno usirite, kako da dobijenu grudu sira oblikujete, začinite i sačuvate, a uz to ćete saznati i kako da produžite vek trajanja i dobijete stari sir punog ukusa. Pratite uputstva i već nakon nekoliko sati imaćete vlastiti domaći sir – zdrav i ukusan dodatak svakoj trpezi.


Otkrijte kako napraviti ukusan domaći sir uz jednostavan postupak:

Recept za domaći sir:
Ovaj jednostavan recept za domaći sir vodi vas kroz sve korake pripreme svježeg i ukusnog kravljeg sira kod kuće. Uz samo nekoliko sastojaka – mlijeko, Sirelu i so – možete uživati u zdravom, domaćem siru koji je savršen za razne obroke.
Servings 6 osoba
Vrijeme pripreme 15minutes mins
Vrijeme sirenja i cijeđenja 4hours hrs 30minutes mins
Total Time 2days d 4hours hrs 30minutes mins
Isprintaj Pinuj recept
Sastojci
6 l Svježe kravlje mlijeko (prokuvano i ohlađeno na oko 35-40°C)
2 supene kašike Sirela (za sirenje, možete koristiti i drugu kiselinu za sirenje)
So po ukusu
Priprema
Zagrijavanje mlijeka:
Prokuvajte 6 litara kravljeg mlijeka i ostavite da se ohladi dok ne dostigne temperaturu od 35-40°C (mlako).
Dodavanje Sirele:
U mlako mlijeko dodajte 2 supene kašike Sirele (ili alternativu koju koristite za sirenje) i dobro promiješajte.
Sirenje mlijeka:
Ostavite mlijeko da stoji na toplom mjestu (oko 35-40°C) između 45 minuta i 1 sat, dok se mlijeko ne posiri i počne odvajati surutka.
Odvajanje surutke:
Kada se surutka počne odvajati na površinu, pripremite gazu ili grudnjaču i stavite je u veći sud. Zatim, pažljivo izlijte usireno mlijeko u gazu.
Cijeđenje:
Povežite gazu s usirenim mlijekom i stavite na rešetku da se cedi.
Ponovno cijeđenje:
Polu ocedjenu grudu sira prebacite na tanjir ili tacnu i pokrijte nečim teškim da biste osigurali dodatno cijeđenje i izlazak surutke. Ovo traje nekoliko sati.
Usoljavanje sira:
Kada je sir dobro ocedjen, narežite ga na manje komade i posolite sa svih strana prema vlastitom ukusu. Nakon toga, stavite sir u frižider.
Čuvanje u surutki:
Nakon što sir upije svu so, stavite ga u posudu i prelijte s malo surutke koju ste prethodno dobili cijeđenjem.
Napomene
Dodatni savjeti:
Ako želite napraviti stari sir, ostavite ga na sobnoj temperaturi nekoliko dana, kako bi se ukiselio i dobio karakteristični okus starog sira.
Sir možete koristiti u raznim jelima ili ga jednostavno uživati uz kruh ili povrće.

Bilo da želite mladi ili stari sir, ovaj vodič pruža jasne upute za oba. Otkrijte kako napraviti sir koji će zadovoljiti vaše nepce i impresionirati vaše goste.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *