Kako napraviti domaće kiselo mlijeko kod kuće

Domaće kiselo mlijeko je tradicionalni napitak koji se već generacijama koristi u domaćinstvima širom Balkana. Njegova jednostavna priprema i bogatstvo korisnih bakterija čine ga nezamjenjivim dijelom svakodnevne ishrane. Osim što je osvježavajuće, kiselo mlijeko doprinosi zdravlju probavnog sistema i jača prirodni imunitet organizma.

Za pripremu domaćeg kiselog mlijeka nije vam potrebna posebna oprema, već samo kvalitetno mlijeko, malo jogurta ili pavlake i malo vremena. Proces fermentacije je potpuno prirodan, a rezultat je kremasti, blago kiseli napitak koji se može konzumirati samostalno ili uz razna jela.

Ono što domaće kiselo mlijeko izdvaja od industrijskih proizvoda jeste mogućnost potpune kontrole nad sastojcima i teksturom. Možete ga prilagoditi svojim željama — bilo da volite gušći jogurt ili blaži okus, ovaj recept vam pruža slobodu da ga napravite baš po svojoj mjeri.


Brzo i jednostavno pripremite domaće kiselo mlijeko:

Recept za kiselo mlijeko:
Kiselo mlijeko je zdrava i prirodna alternativa kupovnim jogurtima. Ovaj jednostavan recept za domaće kiselo mlijeko ne zahtijeva puno truda, a rezultat je kremasti jogurt pun probiotika.
Servings 6 osoba
Vrijeme pripreme 15minutes mins
Vrijeme fermentacije: 8hours hrs
Total Time 8hours hrs 15minutes mins
Isprintaj Pinuj recept
Sastojci
1.5 l Mlijeko
1 čaša Jogurt, kiselo mlijeko ili pavlaka
Priprema
Zagrijavanje mlijeka:
Stavite mlijeko u posudu i zagrijavajte na srednje jakoj vatri. Mlijeko treba vriti oko 5 minuta, uz povremeno miješanje kako ne bi zagorilo.
Odlazak s vatre:
Nakon što mlijeko zavrije, sklonite ga s vatre i ostavite da se ohladi. Mlijeko je spremno kada možete staviti prst u njega, a da vas ne peče.
Priprema jogurta:
U 1 čašu ohlađenog mlijeka dodajte jogurt (ili kiselo mlijeko) i dobro promiješajte da se sjedini.
Fermentacija:
Pokrijte posudu i umotajte je u ćebence ili džemper. Ostavite mlijeko da fermentira na sobnoj temperaturi, idealno preko noći.
Završni koraci:
Nakon fermentacije, domaće kiselo mlijeko je spremno za konzumaciju. Ako želite gušći jogurt, dobro ga izmutite. Za sljedeće kiselenje možete koristiti ovo domaće kiselo mlijeko kao starter.

Iako recept za kiselo mlijeko potiče iz narodne tradicije, slični napici postoje širom svijeta — poput kefira, ayrana ili grčkog jogurta. U nekim dijelovima Bosne i Hercegovine, kiselo mlijeko se tradicionalno služi uz carsku pitu – bogatu pitu od mesa, povrća ili sira, gdje njegov blago kiseli okus savršeno nadopunjuje jačinu i masnoću jela. Ova kombinacija nije samo ukusna, već i funkcionalna, jer kiselo mlijeko pomaže probavi nakon teže hrane.

  1. Koliko dugo može stajati domaće kiselo mlijeko?
    Domaće kiselo mlijeko može se čuvati u frižideru do 5 dana. Važno je koristiti čistu posudu s poklopcem.
  2. Mogu li koristiti pavlaku umjesto jogurta za fermentaciju?
    Da, možete koristiti i pavlaku ili već kiselo mlijeko kao starter. Važno je da sadrži žive kulture.
  3. Mlijeko mi se nije zgusnulo – šta sam pogriješio?
    Moguće je da je mlijeko bilo prevruće kad ste dodavali jogurt, ili da sobna temperatura nije bila dovoljna za fermentaciju. Pokušajte sljedeći put ostaviti posudu bliže izvoru topline.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *