Domaći sir – Jednostavan recept za savršen svježi kravlji sir

Pravljenje sira kod kuće nije samo jednostavan i ekonomičan proces, već i izuzetno zadovoljavajuće iskustvo koje vam omogućava da uživate u svježem, domaćem proizvodu bez dodataka i konzervansa. Domaći sir oduvijek je imao posebno mjesto u tradicionalnoj kuhinji, a njegova tekstura i blagi ukus savršeno se uklapaju uz mnoga jela – od doručka do večere.

Za pripremu ovog sira potrebno vam je samo nekoliko osnovnih sastojaka: kvalitetno kravlje mleko i prirodna sirila kao što je Sirela. Bez komplikovanih procedura i posebne opreme, uz malo strpljenja možete napraviti ukusan, mekan sir koji može biti konzumiran kao svježi ili ostavljen da sazri i postane stari sir, zavisno od vaših želja.

U nastavku vas vodimo korak po korak kroz ceo proces izrade domaćeg sira. Pokazaćemo vam kako da mleko pravilno usirite, kako da dobijenu grudu sira oblikujete, začinite i sačuvate, a uz to ćete saznati i kako da produžite vek trajanja i dobijete stari sir punog ukusa. Pratite uputstva i već nakon nekoliko sati imaćete vlastiti domaći sir – zdrav i ukusan dodatak svakoj trpezi.

Bilo da želite mladi ili stari sir, ovaj vodič pruža jasne upute za oba. Otkrijte kako napraviti sir koji će zadovoljiti vaše nepce i impresionirati vaše goste.

domaći sir
Izvor – mamita_dane_i_jodze (Instagram)

Ovaj jednostavan recept za domaći sir vodi vas kroz sve korake pripreme svježeg i ukusnog kravljeg sira kod kuće. Uz samo nekoliko sastojaka – mlijeko, Sirelu i so – možete uživati u zdravom, domaćem siru koji je savršen za razne obroke.
Servings 6 osoba
Vrijeme pripreme 15minutes mins
Vrijeme sirenja i cijeđenja 4hours hrs 30minutes mins
Total Time 2days d 4hours hrs 30minutes mins
Isprintaj Pinuj recept
Sastojci
6 l Svježe kravlje mlijeko (prokuvano i ohlađeno na oko 35-40°C)
2 supene kašike Sirela (za sirenje, možete koristiti i drugu kiselinu za sirenje)
So po ukusu
Priprema
Zagrijavanje mlijeka:
Prokuvajte 6 litara kravljeg mlijeka i ostavite da se ohladi dok ne dostigne temperaturu od 35-40°C (mlako).
Dodavanje Sirele:
U mlako mlijeko dodajte 2 supene kašike Sirele (ili alternativu koju koristite za sirenje) i dobro promiješajte.
Sirenje mlijeka:
Ostavite mlijeko da stoji na toplom mjestu (oko 35-40°C) između 45 minuta i 1 sat, dok se mlijeko ne posiri i počne odvajati surutka.
Odvajanje surutke:
Kada se surutka počne odvajati na površinu, pripremite gazu ili grudnjaču i stavite je u veći sud. Zatim, pažljivo izlijte usireno mlijeko u gazu.
Cijeđenje:
Povežite gazu s usirenim mlijekom i stavite na rešetku da se cedi.
Ponovno cijeđenje:
Polu ocedjenu grudu sira prebacite na tanjir ili tacnu i pokrijte nečim teškim da biste osigurali dodatno cijeđenje i izlazak surutke. Ovo traje nekoliko sati.
Usoljavanje sira:
Kada je sir dobro ocedjen, narežite ga na manje komade i posolite sa svih strana prema vlastitom ukusu. Nakon toga, stavite sir u frižider.
Čuvanje u surutki:
Nakon što sir upije svu so, stavite ga u posudu i prelijte s malo surutke koju ste prethodno dobili cijeđenjem.
Napomene
Dodatni savjeti:
Ako želite napraviti stari sir, ostavite ga na sobnoj temperaturi nekoliko dana, kako bi se ukiselio i dobio karakteristični okus starog sira.
Sir možete koristiti u raznim jelima ili ga jednostavno uživati uz kruh ili povrće.
Author: Dragica Marković
Calories: 280kcal
Cost: 7 EUR
Course: Domaći sir, Sir
Kuhinja: Balkanska
Malo tko zna da je domaći sir jedna od najstarijih žitarica čovječanstva – pravljen je još prije 7 000–8 000 godina kao način konzerviranja mlijeka. Danas, kad ga pripremaš kod kuće, osjećaš tu drevnu tradiciju i povezanost s našim precima – a svakim zalogajem oživljavaš staru kuhinjsku mudrost.

Izvor: mamita_dane_i_jodze (Instagram)
Domaći sir ima dugu tradiciju na Balkanu i često se prenosio s kolena na koljeno kao porodična vještina. U prošlosti se sir pravio isključivo ručno, bez ikakvih aditiva, i koristio se kao osnovna namirnica u ishrani. Upravo zbog toga mnogi danas žele da se vrate tim korijenima i sami pripremaju sir kod kuće, jer na taj način imaju potpunu kontrolu nad sastojcima, kvalitetom i ukusom.

Najbolji restorani u mojoj blizini
Zanimljivo je da se količina dobijenog sira značajno razlikuje u zavisnosti od kvaliteta mlijeka, načina cijeđenja i dužine zrenja. Što je mlijeko punije masnoće, to će i sir biti bogatiji i ukusniji. Takođe, sirenje mlijeka pomoću prirodnih sirila, kao što je Sirela, omogućava dobijanje proizvoda koji je bliži tradicionalnim standardima i bez veštačkih dodataka koji se često nalaze u industrijskim verzijama.

Često postavljana pitanja za Domaći sir(FAQ)

  1. Da li mogu koristiti mlijeko iz prodavnice za pravljenje sira?
    Da, ali je važno da koristite punomasno mlijeko koje nije UHT tretirano. Najbolje rezultate daje sviježe, pasterizovano mlijeko jer zadržava većinu prirodnih enzima neophodnih za pravilno sirenje.
  2. Koliko dugo domaći sir može da stoji u frižideru?
    Sviježe pripremljen sir može stajati do 5 dana u frižideru, najbolje u posudi sa surutkom koja ga čuva sviježim. Ako se usoli i ostavi da zri, njegov rok trajanja se može produžiti i do nekoliko nedelja.
  3. Kako da znam da se sir pravilno usirio?
    Kada se mleko odvoji na čvrstu masu (sirnu grudu) i bistru tečnost (surutku), to je znak da je proces sirenja uspiješno završen. Masa bi trebalo da bude meka, ali da drži oblik kada se izvuče iz mlijeka.

Kulinarski savjeti i trikovi
Precizna temperatura
Koristi vodenu kupku – stavi lonac s mlijekom u drugi lonac s toplom vodom (+10 °C iznad željene) i polako dolijevaj toplu vodu kako bi se temperatura održavala stabilnom.
Kalibracija termometra
Ako nemaš profesionalni, koristi medicinski termometar kao referencu. 88–98 °F (31–37 °C) drži sate u kupki, usporedi očitanje i podešavaj svoj kuhinjski uređaj .
Čuvaj surutku!
Ne bacaj je – bogata je proteinima i može se koristiti za pripremu ricotte, kao dodatak smoothiejima ili za odvodnjavanje biljaka. Od litre sira dobiješ i do pola litre surutke .

Izvor – Mamita_dane_i_jodze (Instagram)
Zamjene sastojaka
Mlijeko
Umjesto punomasnog kravljeg, možeš koristiti ovčje (kremačniji okus) ili kozje; za dijetalnu varijantu – 2% mlijeko, ali prinos će biti manji .
Sirilo
Ako želiš vegansku verziju, iskoristi limunov sok ili jabučni ocat – dobiješ svježi sir u stilu paneera .
Sol
Umjesto obične kuhinjske, koristi ne-jodiranu grožđanu ili morsku sol – daje puniji okus, a ne utječe na bakterije kao jodirana sol .
Najčešće greške i kako ih izbjeći
Personalizacija recepta
Začini i dodaci:
Nakon oblikovanja, umiješaj u sir sitno nasjeckani vlasac, peršin ili šaku crvenih papričica – trenutno obogaćuje okus i izgled.
Dimljenje:
Lako dimljenje na hladno (< 30 °C) kroz par minuta daje siru lagani aroma dimovine – elegantna, luksuzna opcija.
Tekstura:
Za mekanu kremastu verziju umiješajte 2 žlice vrhnja prije stiskanja i ostavite na drenažu kraće vrijeme.
Zdravija inačica:
Koristi 2% mlijeko + nemasni jogurt kao starter – sir će biti blaži, manje masan i bolji za dijetu

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *