Kako posaditi kivi u saksiju – korak po korak (lakše nego što mislite)

Kad god čujemo riječ kivi, na pamet nam padne slika egzotičnog voća, koje se uglavnom kupuje u trgovinama.

Hoće li biti moguće uzgajati ih u hladnijim regijama s obzirom da su porijeklom iz Južne Azije? Pa, da, možete, jer otporni kiviji, poznati i kao mali kiviji, mogu lako rasti u mnogo hladnijim područjima.

Mali kiviji su manji od kivija koji su obično dostupni u trgovinama.

Najbolji način da uživate u svježem kiviju je da ga sami uzgajate. Ovdje ćete pronaći sve informacije o uzgoju kivija u saksiji.

– Kako posaditi kivi

Potrebno je 3 do 5 godina da bi biljka kivija donijela plod. Ovu biljku možete razmnožiti iz sjemena ili reznica. Nabavite sjeme u najbližoj vrtnoj trgovini ili u bilo kojoj online trgovini. Sadnja iz reznica je poželjnija, jer se na ovaj način mogu saditi bolje sorte.

Kupite saksijsku biljku u vrtnoj trgovini, jer će vam to uštedjeti vrijeme potrebno da biljka izraste iz sjemena ili reznica.

– Odaberite posudu

Možete početi sa sadnjom u posudi od 45 do 50 cm s drenažnim rupama. Ako nakon nekoliko godina izraste izvan posude, možete je premjestiti u veću posudu.

– Potpora

Kiviju je potrebna jaka potpora, jer može narasti do 7 do 9 metara dužine i biti prilično težak. Mogu se penjati uz stranu terase ili instalirati jaku rešetkastu strukturu za pravilnu potporu.

– Uslovi za uzgoj kivija u saksiji

Kivi uspijeva u dobro dreniranom tlu. Ako je bogato organskom materijom, dodatno će podržati rast biljke. pH vrijednost može varirati od blago kisele do blago alkalne. Tlo bogato glinom je štetno i treba ga izbjegavati.

– Lokacija

Za zdrav rast potrebno mu je puno sunca. Postavite ga na mjesto gdje prima maksimalnu sunčevu svjetlost.

– Temperatura

U hladnijim klimama, dobro uspijeva u temperaturnom rasponu od 4,44-15,56° C. U toplijim regijama, kivi najbolje uspijeva od 13,33-25° C. Biljka može biti pogođena ili čak uginuti na temperaturi ispod -1,67° C.

– Navodnjavanje

Za zdrav rast biljaka važno je održavati tlo vlažnim, ali nemojte previše zalijevati jer kivi ne voli previše vode, a to može uzrokovati i truljenje korijena. Zalijevajte svakodnevno, ali izbjegavajte potpuno zalijevanje dok se biljke ne uspostave.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *