
Izbjegavajte previše tamne ili suviše svijetle nijanse u širokom luku, osim ako niste spremni da svake dvije nedjelje farbate izrastak.
Svaka djevojka bi voljela da ima gustu i jaku kosu koja prosto zrači volumenom. Međutim, kao posljedica različitih faktora, poput genetike, ali i korištenja neadekvatnih proizvoda, činjenica je da mnoge žene muče muku s rijetkom kosom.
Sa druge strane, trendi frizure za proljeće uglavnom poguduju tankoj kosi jer joj daju na volumenu.
Ako imate tanku kosu, možda ne bi bilo na odmet da sada promijenite frizuru, ofarbate je i učinite vizuelno gušćom.
Dobro ošišana kosa
Ako želite da imate gušću kosu, bitno je da je ravnomjerno ošišana.
To je preduslov za bilo kakvu dalju doradu i stilizaciju. Loše ošišana kosa neće prkositi gravitaciji jer će je njena težina vući nadolje. Bez dobre frizure, možete koristiti najbolji preparat na svijetu, ali i dalje nećete moći da kreirate volumen kakav želite.
Dužina i gustina kose
Prilikom izbora boje, svako od nas prvo razmišlja o tome kako ćemo je održavati. Dakle, evo dobrog savjeta – nikada ne farbajte cijelu kosu u istu nijansu. Umjesto toga, izaberite pramenove da biste postigli zanimljivu igru svjetlosti, a samim tim i vizuelno veću gustinu kose.
A kada je stilizujete, uvijek birajte bočni ili cik-cak umjesto centralnog razdjeljka. Duboki asimetrični razdjeljak daje iluziju veće gustine.
Sjenčenje korijena
Sjenčenje je najbolja tehnika za tanku kosu, jer kontrast boja stvara efekat gustine. Kada farbate korijen kose, birajte malo tamniju nijansu.
Birajte boje koje se lako održavaju
Umjesto da idete u krajnosti (od plave do crvene, na primjer), držite se tonova koji najbolje odgovaraju vašoj prirodnoj boji kose. Izbjegavajte previše tamne ili suviše svijetle nijanse u širokom luku, osim ako niste spremni da svake dvije nedjelje farbate izrastak. Osim toga, važno je da znate da crne i crvene nijanse takođe ističu nedostatak gustine i volumena, piše Avaz.
Izvor: haber.ba
BONUS RECEPT: PRAVA TRADICIONALNA BAKLAVA KOJA ĆE SVE ODUŠEVITI

Pravila sam ovu baklavu i što drugo reći nego savršeno. Ni jedna do sada nije bila ovakva. Čini se previše oraha i šećera, ali na kraju sve ispada fantastično. Svi oduševljeni i od sada baklava samo po ovom receptu. Hvala za recept!
Sastojci:
Gotove kore (jufke) za baklavu:
– 1 kg gotovih kora za baklavu
Smijesa za posipanje:
– 900 g mljevenih oraha
– 100 g krupno mljevenih oraha (izrezati nozem)
– 150 g secera
Smijesa za premazivanje:
– 250 g maslaca (putera)
– 100 ml ulja
Agda
– 1 kg secera
– voda
– 1 limun (po zelji)
Priprema:
Izrezati kore po mjeri pleha u kojem cemo peci baklavu. Iztopiti puter i izmijesati zajedno s uljem. Paziti da nam puter ne izgori ili promijeni boju. Narezati manju kolicinu oraha (100 g), a vecu kolicinu samljeti.
Priprema zaljeva (agda)
U lonac srednje velicine sipati 1 kg secera i preliti vodom tako da voda bude dva prsta iznad secera. To bi otprilike trebalo biti malo vise od litar vode. Agdu kuhati 15- 20 minuta na jacoj vatri.
Provjeriti da li je prava gustoca tako sto cemo izvaditi malo agde na tanjuric, pustiti da se ohladi i povuci prstom po sredini agde. Agda ne smije biti pregusta jer nam baklava nece fino upiti i bit ce suha.
Prava gustoca je nesto izmedju sirupa (sok koji se muti sa vodom) i vode, znaci nesto izmedju. Ovako vam objasnjavam jer je jako bitno ukuhati pravu agdu, od nje mnogo znaci kakva ce baklava izgledati.
Agdu se moramo ohladiti da bi prelili vrucu baklavu. I ovo je jako bitno, jedno od ovo dvoje mora biti hladno, a drugo vruce. U agdu mozemo dodati po zelji sok jednog limuna (dodati pri kuhanju).
Slaganje baklave
Namastimo pleh velicine 35×25 cm u kojem cemo peci baklavu i stavljamo tri kore jednu preko druge i savaku premazemo rastopljenim vrucim puterom (takodjer vrlo bitno da je puter vruc da bi imali hrskave korice i dobro pecene).
Zatim stavljamo sve narezane orahena na trecu koru koju smo premazali puterom te pospemo malo secerom.
Nastavljamo tako sto cemo staviti koru, premazati je rastopljenim vrucim puterom i uljem, na nju jos jednu koru koju ponovo premazemo puterom.
Zatim posuti s mljevenim orasima koje smo predhodno pomijesali s 150 g secera.
Sad nastavljamo istim redoslijedom do kraja, Dvije kore koje svaku od njih premazemo puterom zatim slijede mljeveni orasi.
Moramo paziti da raspodjelimo smijesu oraha i kora tako da potrosimo sve u isto vrijeme.
Za zavrsetak baklave ostavimo tri kore tako sto svaku slozimo jednu preko druge i premazemo puterom osim gornje kore. Prije rezanja pritisnemo baklavu dlanovima da je poravnamo.
Na kraju izrezemo ostrim nozem baklavu na kusove (romb).
Baklavu stavimo peci prvo na jacu vatru (kod mene je to 190 stepeni na vruci zrak)10 minuta da dobije lijepu svijetlo smedu boju, zatim smanjimo vatru na 150 stepeni i pecemo jos 45 minuta, pazimo da nam ne potamni previse.
Baklava se pece priblizno 1 sat. Ako primjetite da ce vam baklava biti pretamna slobodno stavite foliju preko i nastavite sa pecenjem.
Baklava je pecena kad dobije lijepu boju od vrha do dna.
Provjerite tako sto cete viljuskom malo razmaknuti romboide i pogledati da li je donji dio jednako pecen.
Zalijevanje baklave
Vrucu baklavu zalijemo hladnom agdom i pritisnemo s jos jednim plehom da bi nam se kore koje se uviju pri zalijevanju lijepo izravnale.
Baklava ne smije biti vise od desetak minuta pritisnuta jer moze da prmijeni boju ispod pleha s kojim smo pritisnuli.
Baklavu moramo ostaviti da prenoci na hladnom mijestu.
Posluziti hladnu baklavu.