
Evo 9 rešetki za krastavce i ideja za podršku koje će vam pomoći da izvučete maksimum iz svog usjeva.
Krastavci su, sa svojim osvježavajućim hrskanjem i raznolikom kulinarskom upotrebom, osnovna namirnica u mnogim vrtovima. Bilo da ih uzgajate za salate, kiseljenje ili grickanje, maksimiziranje berbe krastavaca uvijek je cilj. Jedan efikasan način za to je korištenje rešetki i potpora. Ove strukture ne samo da štede prostor, već i podstiču zdravije biljke i veće prinose. Evo devet rešetki za krastavce i ideja za podršku koje će vam pomoći da izvučete maksimum iz svog useva.
A-frame rešetka:
Rešetka sa A-okvirom je klasičan izbor za krastavce. Izrađena od čvrstih materijala kao što su drvo ili metal, ova rešetka podsjeća na obrnuti “V” oblik. Loze krastavaca mogu se popeti uz bilo koju stranu okvira, maksimizirajući vertikalni prostor u vašoj bašti.
Paneli od žičane mreže:
Paneli od žičane mreže pružaju odličnu podršku za biljke krastavca. Postavite ih okomito duž baštenske gredice, a kako krastavci rastu, nježno provucite loze kroz praznine u mreži. Ova metoda drži voće od tla i potiče bolju cirkulaciju zraka, smanjujući rizik od bolesti.
Slično rešetkama A-okvira, teepee rešetka se sastoji od tri ili više stubova raspoređenih u obliku konusa i povezanih na vrhu. Loze krastavaca će se prirodno popeti uz stubove, a otvorena struktura omogućava laku berbu.
PVC rešetka za cijevi:
PVC cijevi su lagane, pristupačne i jednostavne za rad, što ih čini idealnim materijalom za izradu rešetki. Napravite rešetku koristeći PVC cijevi i konektore, pružajući dovoljnu potporu lozama krastavaca da se penju. Ovaj dizajn rešetke je prilagodljiv i može se prilagoditi bilo kojoj veličini vrta.
Ark panela za stoku:
Za čvrstu i dugotrajnu opciju rešetke, razmislite o korištenju ploča za stoku. Ove čvrste žičane ploče mogu se saviti u lukove, stvarajući strukturu nalik tunelu na koju se krastavci mogu penjati. Ne samo da ovaj dizajn maksimizira prostor, već i dodaje vizualni interes vašem vrtu.
Žičana rešetka:
Jednostavna, ali efikasna, rešetka za konopce uključuje vodoravno istezanje žica između dva stupa ili kočića. Kako biljke krastavca rastu, trenirajte vinovu lozu da se penje po uzicama koristeći nježne vezice ili kopče. Ova metoda je jeftina i omogućava lak pristup voću.
Bambusova rešetka:
Bambus je održiv i obnovljiv resurs koji čini odličan materijal za rešetke. Upotrijebite bambusove motke kako biste stvorili čvrst okvir za penjanje vaših biljaka krastavaca. Ova rešetka prirodnog izgleda dodaje rustikalni šarm svakom vrtnom ambijentu.
Zidna rešetka:
Ako je prostor u vašem vrtu ograničen, razmislite o ugradnji zidne rešetke. Pričvrstite rešetku direktno na ogradu ili vanjski zid, omogućavajući lozama krastavaca da rastu okomito. Ovaj inovativni pristup maksimizira efikasnost prostora i drži plodove od tla.
Reciklirani materijali:
Budite kreativni sa svojim dizajnom rešetki koristeći reciklirane materijale kao što su stare merdevine, palete ili čak točkovi za bicikle. Ovo ne samo da smanjuje otpad, već i dodaje jedinstveni štih vašoj bašti. Pustite mašti na volju i prenamijenite predmete u funkcionalne nosače za krastavce.
Sa ovih devet rešetki za krastavce i idejama za podršku, možete optimizirati svoj vrtni prostor i povećati prinos žetve. Bilo da preferirate tradicionalne drvene konstrukcije ili inovativne reciklirane dizajne, postoji opcija rešetke koja odgovara potrebama svakog vrtlara. Pružajući čvrstu potporu vašim biljkama krastavca da se penju, uživat ćete u zdravijoj lozi, čišćem voću i obilnoj berbi tijekom cijele sezone.
Pedantnim miješanjem najfinijih sastojaka, u mogućnosti sam napraviti ovu izvrsnu tortu poznatu kao “Šumska bajka”.
Sastojci za biskvit:
200 grama brašna, 70 grama nezaslađenog kakaa u prahu, 200 grama šećera u prahu, 1 kašičica praška za pecivo, prstohvat soli, 150 mililitara mlijeka, 1 paketić vanilin šećera, 100 mililitara ulja, 150 mililitara vruće vode i 1 jaje.
KREMA OD ŠUMSKOG VOĆA:
300 grama smrznutog Ledo šumskog voća, 40 grama gustina, 80 grama šećera, 100 mililitara vode i 40 grama maslaca.
KREMA OD VANILIJE:
500 mililitara mlijeka, 70 grama šećera, 1 paketić vanilin šećera, 2 paketića pudinga od vanilije, malo ekstrakta vanilije, 70 grama maslaca i 100 mililitara gustog vrhnja za šlag.
ČOKOLADNA GLAZURA:
100 mililitara vrhnja i 130 grama čokolade za kuhanje.
Biscuit:
Pomiješajte brašno, prašak za pecivo, kakao, šećer, sol i vanilin šećer, pa tu smjesu postepeno umiješajte u smjesu jaja, mlijeka i ulja. Na kraju dodajte vruću vodu i pobrinite se da su svi sastojci dobro izmiješani.
Smjesu prebacite u pleh obložen papirom za pečenje i stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva oko 20 minuta, provjeravajući pečenost čačkalicom. Kad je pečen, izvadite biskvit iz kalupa, preokrenite ga i narežite vodoravno prije nego što ga ostavite da se ohladi.
Upotrebom zelene kave u roku od mjesec dana može se postići gubitak težine do 18 kg s područja trbuha i bedara.
KREMA OD ŠUMSKOG VOĆA:
U posudi pomiješajte šećer i smrznuto voće, ostavite da se voće otopi. Nakon što se voće otopi, smjesu prebacite u lonac i zakuhajte na vatri.
Pomiješajte pastu s vodom kako biste dobili otopinu, zatim je umiješajte u kuhano voće kako biste dobili gustu kremu. Nakon što ga maknete s vatre, ostavite da se malo ohladi prije dodavanja maslaca. Temeljito promiješajte kako biste osigurali ravnomjernu raspodjelu.
Na donju stranu biskvita nanesite obilan sloj tople kreme.
KREMA OD VANILIJE:
U loncu zakuhajte 400 ml mlijeka, aromu vanilije i šećer. U posebnoj posudi pomiješajte preostalo mlijeko s pudingom i vanilin šećerom. Pomiješajte ovu smjesu s kipućim sastojcima i nastavite kuhati dok se ne dobije gusta krema.
U topli puding umiješajte maslac, a kada se potpuno ohladi dodajte 100 ml vrhnja za šlag, miješajte dok ne dobijete gustu i svilenkastu kremu.
Ravnomjerno nanesite kremu od šumskog voća, zatim na nju stavite drugi dio biskvita i lagano premažite kremom od vanilije. Za potpuni postupak pripremite glazuru tako da u šlagu otopite čokoladu.
Tortu prelijte čokoladnom glazurom i ostavite da se ohladi preko noći.