7 grešaka koje treba izbjegavati pri sakupljanju kišnice za svoju baštu

Kako održive baštenske prakse i dalje postaju sve popularnije, prikupljanje kišnice za navodnjavanje bašte postalo je uobičajena strategija za ekološki osviještene vrtlare. Dok sakupljanje kišnice nudi brojne prednosti, poput očuvanja vode i smanjenja troškova komunalnih usluga, postoje određene greške koje bi baštovani trebali izbjegavati kako bi osigurali učinkovitost i sigurnost svojih sistema za sakupljanje kišnice. Evo sedam grešaka kojih se treba kloniti kada sakupljate kišnicu za svoju baštu:

Korištenje kontaminiranih kontejnera: Jedna od najkritičnijih grešaka koje vrtlari mogu napraviti je korištenje kontejnera koji mogu kontaminirati sakupljenu kišnicu. Izbjegavajte korištenje posuda koje su prethodno sadržavale otrovne tvari ili kemikalije, jer one mogu iscuriti u vodu i oštetiti vaše biljke. Odlučite se za bačve za hranu ili posebno dizajnirane rezervoare za sakupljanje kišnice kako biste osigurali čistoću vode.

Zanemarivanje pravilne filtracije: Kišnica može sadržavati različite zagađivače, uključujući krhotine, ptičji izmet i zagađivače iz atmosfere. Zanemarivanje postavljanja odgovarajućih sistema za filtriranje može dovesti do začepljenja opreme za navodnjavanje i potencijalno naštetiti vašim biljkama. Instalirajte mrežaste mreže ili filtere na ulaznoj tački vašeg sistema za sakupljanje kišnice kako biste uklonili ostatke i nečistoće prije nego što voda stigne u vašu baštu.

Ignoriranje uzgoja komaraca: stajaća voda u bačvama za kišu ili rezervoarima za sakupljanje može postati leglo komaraca, predstavljajući rizik po zdravlje i smetnju vrtlarima. Kako biste spriječili razmnožavanje komaraca, postavite čvrsto pripijene poklopce ili mreže na svoje posude za kišnicu kako biste spriječili komarce i druge štetočine. Uz to, razmislite o dodavanju u vodu zalivanja protiv komaraca ili larvicida kako biste efikasno kontrolirali larve komaraca.

Održavanje bez pogleda: Pravilno održavanje je od suštinske važnosti za osiguranje dugovečnosti i efikasnosti vašeg sistema za sakupljanje kišnice. Zanemarivanje redovnih zadataka održavanja, kao što su čišćenje oluka, provjeravanje rezervoara za skladištenje na curenje i ispiranje ostataka iz filtera, može dovesti do kvarova sistema i smanjenog kvaliteta vode. Uspostavite raspored rutinskog održavanja kako biste održali svoj sistem za sakupljanje kišnice u optimalnom stanju.

Neuspeh u obračunu prelivanja: Za vreme obilnih padavina, kontejneri za sakupljanje kišnice mogu se brzo napuniti, što dovodi do prelivanja i potencijalnog rasipanja vode. Ako ne uzmete u obzir prelivanje, može doći do erozije tla, poplave i oštećenja obližnjih objekata. Ugradite prelivne ventile ili preusmjerivače na bačve ili rezervoare za kišu kako biste preusmjerili višak vode iz vašeg vrta i spriječili potencijalne probleme vezane za vodu.

Ne uzimajući u obzir lokalne propise: Prije postavljanja sistema za sakupljanje kišnice, bitno je da se upoznate s lokalnim propisima i smjernicama koje regulišu sakupljanje kišnice. Neka područja mogu imati ograničenja ili posebne zahtjeve u vezi sa instalacijom i upotrebom sistema za sakupljanje kišnice. Osigurajte usklađenost s lokalnim propisima kako biste izbjegli potencijalne novčane kazne ili pravne probleme.

Potcjenjivanje potreba za vodom: Iako sakupljanje kišnice može dopuniti vodosnabdijevanje vašeg vrta, bitno je precizno procijeniti svoje potrebe za vodom i kapacitet vašeg sistema za sakupljanje kišnice. Podcjenjivanje vaših potreba za vodom ili precjenjivanje kapaciteta vaših posuda za kišnicu može dovesti do neadekvatnog navodnjavanja i stresnih biljaka. Uzmite u obzir faktore kao što su veličina vrta, vrste biljaka i lokalni klimatski uslovi kada planirate svoj sistem za prikupljanje kišnice.

Izbjegavajući ove uobičajene greške, vrtlari mogu maksimizirati koristi od sakupljanja kišnice dok minimiziraju potencijalne rizike i izazove. Uz pravilno planiranje, instalaciju i održavanje, sakupljanje kišnice za vaš vrt može biti održiv i efikasan način njegovanja zdravih, uspješnih biljaka uz očuvanje vodnih resursa.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *