
Pred nama su praznici koji podrazumevaju boravak u prirodi, a ubodi insekata su tada više nego očekivani.
Evo šta da radite ako vas ubode pčela ili osa?
Ukoliko se radi o ujedu pčela, trebalo bi pčelinju žaoku sljuštiti sa kože tupom stranom noža ili noktom. Nikako nemojte da pokušavate da uhvatite žaoku pincetom ili između noktiju, jer ćete tako istisnuti ostatak otrova u kožu.
Mesto ujeda manje pčele ili ose operite sapunom i vodom. Ukoliko se javi otok ili bol, stavite na mesto uboda hladne obloge.
Nakon ujeda pčele, ose ili stršljena budno pratite pojavu znaka preosetljivosti kao što su jak bol i otok ili kratak dah i otežano disanje bilo kog stepena. Osobe kod kojih se takvi simptomi jave posle prvog ujeda često razviju preosetljivost, ili alergiju na otrov, a u tom slučaju ujed insekta naredni put može biti fatalan ukoliko se ne primeni hitno lečenje. Ukoliko se radi o ubodu insekta u grlo iz hrane, odmah treba krenuti lekaru jer nekada može doći i do gušenja zbog toga. Za prvu pomoć, dok ne stignete, sisajte kockice leda iz frižidera.
Šta da radite ako vas ujede stršljen?
Ubod stršljena uglavnom izaziva otekline, crvenila i osećaja svraba na oštećenom delu kože. Mali ubod može proći već za pola sata ili sat vremena, ali ako je osoba posebno osetljiva na njegov otrov, može oteći čitava ruka, noga ili drugi deo tela na kojemu se nalazi ubod.
Kako biste sprečili širenje otrova u telu, ubodeni deo tela držite povišeno u odnosu na trup.
Ubod stršljena može dovesti do anafilaktičkog šoka koji dolazi iz nekoliko razloga:
Zbog toga što je osoba alergična na ugriz insekta,
Zbog toga što je ubod na nezgodnom mestu gde otok izaziva gušenje,
Ako je osobu u proteklih nekoliko nedelja već ugrizao stršljen ili osa, imunološki sistem je postao preosjetljiv na alergen i u slučaju ponovnog uboda dolazi do anafilaktičke reakcije organizma.
Foto: Imago / Alamy / Alamy / Profimedia
Potrebno je naglasiti da u slučaju anafilaktičkog šoka treba odmah pozvati hitnu pomoć kako bi se sprovela antišok terapija. Tu terapiju mogu izvesti samo profesionalci koji praćenjem simptoma određuju doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida, kako bi neutralizovali alergijsku reakciju.
U slučaju da je čovek u smrtnoj opasnosti, a u tom trenutku nema doktora koji bi mu pomogao, alergijska reakcija se može ublažiti injekcijom adrenalina koja je unapred pripremljena. Zato, ako ste izloženi opasnosti od ugriza stršljena, a posebno ako ste alergični na ugriz insekata, potrebno je da imate jednu takvu injekciju i tablete antihistaminika za svaki slučaj, a za sve to se pre svega posavetujte sa doktorom.
Savet iskusnih pčelara
Jedan pčelar podelio je trik koji pomaže kod uboda pčele, ose ili stršljena. Vrlo lako možete sebi pomoći ako ponesete andol ili aspirin u tableti sa sobom.
Primena je sledeća: za početak nakvasite tabletu i stavite je na mesto uboda. Držite je tako jedan minut i zatim uklonite sa mesta uboda. Na taj način ćete sprečiti oticanje i bol, a neće biti ni neugodnog svraba. Ubod će uskoro postati prošlost, a trag koji ostaje je neprimetan.