Za šta je dobra potočarka i kako se gaji

Potočarka ima dugu istoriju – koristili su je stari Grci i Rimljani, a ima dokaza da je Hipokrat naredio da se gaji ova biljka oko izvora kraj prve bolnice koju je osnovao.

Znameniti lekar je koristio ovu lekovitu biljku za različite poremećaje krvotoka, a na ostrvu Kritu se i danas veruje da je ova skromna samoniklica efikasan afrodizijak.

Možda će vas zanimatiTerasaKAKO DA GAJITE ZAČINE NA TERASI: 3 biljke koje možete stalno da berete i koristite za kuvanje, negu i zdravlje

Sitni listovi ljutkastog ukusa mnogima danas izgledaju kao običan korov, ali potočarka je proglašena najzdravijom biljkom na svetu.

Potočarka pripada istoj familiji kao i kelj, kupus i prokelj. Ova biljka ne samo da se može pohvaliti ukusom koji osvaja, već je i krcata hranljivim materijama. Jedna šolja koja teži samo 30 grama sadrži samo četiri kalorije, a zadovoljava sve dnevne potrebe za vitaminom K, kao i 24 odsto vitamina C i 22 odsto vitamina A. Bonus su i kalcijum, mangan, gvožđe, magnezijum, folati i još dosta mikronutrijenata.

Potočarka je puna antioksidanasa – ova jedinjenja su ključni borci protiv oksidativnog stresa, koji se povezuje sa hroničnim bolestima poput dijabetesa i kardiovakularnim problemima. Jedno istraživanje je pokazalo da potočarka sadrži više od 40 flavonoida (biljnih jedinjenja) i da od svih 12 analiziranih biljaka – potočarka ima najjače antioksidativne moći.

Potočarka sadrži karotenoide koji snižavaju krvni pritisak i rizik od infarkta, a bogata je nitratima koji šire krvne sudove, smanjuju zapaljenja i regulišu krvotok. Istraživanja ukazuju da bi mogla biti veoma korisna u obaranju lošeg holesterola.

Vitamin K nije samo dobar za zgrušavanje krvi – on je ključan i za zdravlje kostiju, a šolja potočarke sadrži više od 100 odsto preporučene dnevne količine ovog vitamina. Uz to donosi i kalcijum, magnezijum, fosfor i kalijum – sve što treba da kosti budu što jače.

Jedna šolja potočarke zadovoljava petinu dnevne potrebe za vitaminom C, koji igra glavnu ulogu u jačanju imuniteta. Svi koji kubure sa čestim infekcijama trebalo bi da koriste potočarku svaki dan, bilo u salati ili supi.

Zahvaljujući nitratima koji poboljšavaju cirkulaciju i snižavaju pritisak, potočarka može da pomogne i u fizičkim performansama. Ova zdrava biljka sadrži lutein i zeaksantin – karotenoide koji štite oči od štetnog plavog svetla i smanjuju rizik od katarakte i makularne degeneracije. Uz to, vitamin C dodatno štiti oči.

Potočarka može da se jede sirova, blago barena, u salatama, sendvičima, supama, uz jaja, ili izblendana kao pesto sos.

Potočarka raste samonikla u vlažnim predelima oko potoka i rečica, baš kao što joj ime kaže, a može se gajiti u bašti ukoliko imate sličnu, dobro navodnjenu zemlju u hladovini. Seme se seje sa razmakom od 15 do 30 centimetara, a lišće možete da berete već dvadesetak dana nakon setve. Možete da je gajite i u saksiji, pod uslovom da obezbedite dovoljno vlage i hladovine. Pročitajte i

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *