
Domaća baklava je desert koji budi uspomene i mami osmijeh već pri prvom zalogaju. Ova orijentalna poslastica već generacijama krasi trpeze tokom praznika, slava i porodičnih okupljanja. Hrskave jufke, bogat sloj oraha i sirup koji se upija u svaki sloj – sve to čini domaću baklavu receptom kojem se uvijek rado vraćamo. Iako izgleda raskošno, priprema domaće baklave zapravo je jednostavnija nego što mnogi misle, a rezultat je kolač koji se topi u ustima i ostavlja za sobom miris djetinjstva.
Ako tražite najbolju domaću baklavu, recept koji donosimo u nastavku pomoći će vam da postignete savršen balans između hrskavosti i sočnosti. Tajna je u savršenom odnosu putera i ulja, kao i u pažljivo pripremljenoj agdi – sirupu koji baklavi daje karakterističnu slatkoću i sočnost. Ova verzija baklave s orasima donosi autentičan domaći ukus, bez nepotrebnih dodataka, baš onakav kakav su pravile naše bake. Svaki sloj jufki pažljivo se maže rastopljenim maslacem, a grubo sjeckani orasi daju prijatnu teksturu i puninu ukusa.
U nastavku slijedi detaljan recept za domaću baklavu s orasima, savršen za sve koji žele da kod kuće naprave vrhunsku poslasticu koja izgleda i miriše kao iz najbolje poslastičarnice. Pratite korake i uživajte u svakom trenutku pripreme – jer, prava domaća baklava uvijek je vrijedna svakog truda.
)
Saznajte kako se pravi najbolja Domaća baklava:
Savršen recept za domaću baklavu s orasima! U ovom jednostavnom receptu saznajte kako pripremiti sočne, hrskave slojeve jufki, bogate orahe i neodoljivi sirup.
Servings 10 osoba
Vrijeme pripreme 20minutes mins
Vrijeme pečenja 1hour hr
Total Time 1hour hr 20minutes mins
Isprintaj Pinuj recept
Sastojci
1 kg Orasi
1 kg Jufke
250 g Puter
200 ml Ulje
1 kg Šećer
Voda (po potrebi)
Priprema
Priprema fila:
U velikoj tavi, istopite puter sa uljem.
Priprema jufki:
Na dno tepsije stavite 3 jufke, svaku prskajte sa istopljenim puterom i uljem.
Stavljanje oraha:
Na prvi sloj jufki stavite 2 jufke, na koje rasporedite grubo sjeckane orahe. Preko njih stavite još 2 sloja jufki.
Završni sloj:
Na kraju, stavite još 3 jufke, koje također prskate sa puterom i uljem.
Priprema sirupa (agde):
U veliku šerpu stavite šećer, a zatim dodajte vodu (oko 1 cm iznad šećera). Stavite na vatru i kada proključa, smanjite temperaturu i kuhajte još 20 minuta.
Pečenje baklave:
Pripremljenu baklavu izrežite na željene komade i prelijte preostalim rastopljenim puterom. Stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 200°C i pecite dok ne dobije zlatno-smeđu boju. Zatim smanjite temperaturu na 150°C i pecite još pola sata.
Završni korak:
Nakon pečenja, ostavite baklavu da se ohladi 10 minuta, a zatim je zalijte s pripremljenim sirupom. Ostavite da sirup upije, pa prelijte preostali sirup.
Napomene
Baklava je najbolje pečena kad je u sredini mekana, a rubovi hrskavi. Ako želite da sirup bude gušći, ostavite baklavu da odstoji nekoliko sati ili preko noći.
Da vam se gornja kora ne podigne, predzadnju koru blago prelijte vodom.
Pred kraj kuhanja sirupa (agde) možete dodati 2-3 koluta limuna.
Domaća baklava nije samo desert, već pravo kulinarsko iskustvo. Znate li da su prve verzije baklave nastale još u doba Osmanskog carstva i da se ovaj desert širio regijom kroz vijekove, ostavljajući svoj trag u svakoj lokalnoj kuhinji? Danas se smatra simbolom gostoprimstva, tradicije i pažljivo čuvanih porodičnih recepata. Bilo da pripremate baklavu za praznike ili jednostavno želite da obradujete svoje najmilije, ovaj domaći recept donosi sve ono što jedna prava tradicionalna baklava treba da ima – bogatstvo okusa, miris pečenih oraha i zaljev koji veže sve u savršenu harmoniju.
Baklava u regiji: isto jelo, različiti ukusi
Zanimljivo je koliko različitih verzija baklave postoji širom Balkana i Bliskog istoka. U Bosni se najčešće pravi baklava s orasima i blagim sirupom, dok se u Turskoj često koristi pistać, a sirup se obogaćuje limunovim sokom. U Grčkoj se jufke premazuju medom, a u nekim dijelovima Makedonije i Srbije baklava se pravi s dodatkom rogača ili čak suhog voća. Upravo ta raznolikost pokazuje koliko se jedan jednostavan desert može prilagoditi različitim ukusima, a opet zadržati svoju autentičnost. Upravo zato, domaća baklava je savršen recept za eksperimentiranje i stvaranje vlastite verzije ove omiljene poslastice.
Izvor: eksplozija_slatkog (Instagram)
Kulinarski savjeti i trikovi
Prilikom mazanja jufki, nemojte koristiti previše masnoće. Cilj je da jufke budu blago premazane – ako su natopljene, baklava će biti gnjecava.
Oštrim nožem isjecite baklavu prije pečenja – nakon pečenja to ide teže, a može se raspasti.
Sirup nikada ne sipajte na vrelu baklavu odmah iz rerne! Najbolje je da je jedna komponenta topla, a druga hladna – tako se sirup ravnomjerno upija, a korice ostaju hrskave.
Ako želite dodatnu aromu, dodajte u sirup 2–3 koluta limuna ili par kapi ružine vodice.
Moguće zamjene za zdraviju, dijetalnu ili luksuzniju verziju
Umjesto običnog šećera, možete koristiti smeđi šećer ili med (u sirupu) za prirodniju slatkoću.
Za zdraviju verziju, koristite integralne jufke (ako ih možete nabaviti) i orahe zamijenite sa bademima ili lješnjacima bogatim zdravim mastima.
U luksuznijim verzijama, pistaći su sjajan dodatak – koriste se posebno u turskim varijantama i daju poseban ukus i boju.
Veganska verzija? Puter zamijenite biljnim margarinom, a med (ako ga koristite) javorovim sirupom.
Najčešće greške i kako ih izbjeći
Previše suha baklava: najčešće se javlja ako se koristi premalo sirupa, ili ako je agda previše gusta. Rješenje? Pravilno ukuhavanje agde (dok ne ostane trag na kašici).
Sklizanje jufki: ako slojevi klize tokom rezanja ili serviranja, vjerovatno niste ravnomjerno mazali masnoću. Pokušajte koristiti četkicu i lagano pritiskati svaki sloj.
Gornja korica se odvaja: da biste to spriječili, pred kraj slaganja lagano poprskajte gornje jufke vodom.