Mantije sa lisnatim tijestom – Hrskave i gotove za samo 30 minuta!

Ako ste ljubitelj tradicionalnih jela, ali nemate vremena za dugotrajnu pripremu, mantije sa lisnatim tijestom su savršen izbor za vas. Ova moderna verzija klasičnog balkanskog specijaliteta donosi vam sve što volite – sočan nadjev, hrskavu koricu i bogat okus – ali bez potrebe za razvlačenjem vučenog tijesta. Uz ovaj recept, mantije su gotove za samo 30 minuta, što ih čini idealnim za brzi ručak, večeru ili ukusnu užinu.

Mantije su omiljeno jelo na Balkanu, posebno u Bosni i Hercegovini, gdje se tradicionalno pripremaju s domaćim tijestom i poslužuju uz jogurt ili kiselo mlijeko. Međutim, ova verzija s lisnatim tijestom pruža sličan okus uz značajnu uštedu vremena. Lisnato tijesto se razvalja i reže na kvadrate, puni se nadjevom od pirjanog luka i mljevenog mesa, zatvara u male paketiće i peče do zlatno-smeđe boje. Rezultat su hrskave i ukusne mantije koje će zadovoljiti i najzahtjevnija nepca.

Ono što ovu verziju mantija čini posebno privlačnom je jednostavnost pripreme i dostupnost sastojaka. Ne trebate biti iskusni kuhar da biste uživali u ovom jelu – dovoljno je slijediti nekoliko jednostavnih koraka. Osim toga, mantije s lisnatim tijestom su vrlo svestrane – možete ih poslužiti kao predjelo, glavno jelo ili čak kao snack za druženja s prijateljima. Dodajte im preljev od jogurta i bijelog luka za dodatnu sočnost i autentičan okus.

Recept za Mantije sa lisnatim tijestom
Izvor: Haleza.food (Instagram)
Recept za Mantije sa lisnatim tijestom:

​Mantije su tradicionalno jelo koje se obično priprema s domaćim vučenim tijestom. Međutim, ako nemate vremena ili iskustva s izradom takvog tijesta, možete isprobati ovu brzu i ukusnu varijantu s lisnatim tijestom. Ovaj recept omogućuje vam da uživate u sočnim mantijama uz minimalan trud.
Servings 4 osobe
Vrijeme pripreme 25minutes mins
Vrijeme pečenja 20minutes mins
Total Time 45minutes mins
Isprintaj Pinuj recept
Sastojci
400 g Mljeveno meso
2 glavice Luk
So i biber (po ukusu)
2 pakovanja Lisnato tijesto (500 g)
Maslac (za premazivanje)
Sitno nasjeckajte dvije glavice luka.​
U tavi zagrijte malo ulja na srednje jakoj vatri.​
Dodajte nasjeckani luk i pržite dok ne postane staklast.
Dodajte mljeveno meso u tavu s lukom.
Dodajte so i biber po ukusu.
Pržite smjesu dok meso ne poprimi smeđu boju i bude potpuno pečeno.
Maknite tavu s vatre i ostavite nadjev da se malo ohladi.
Priprema lisnatog tijesta:
Lisnato tijesto odmrznite prema uputama na pakiranju.
Lagano pobrašnite radnu površinu i razvaljajte lisnato tijesto na debljinu od približno 3 mm.
Izrežite tijesto na kvadrate.
Punjenje i oblikovanje mantija:
Na sredinu svakog kvadrata tijesta stavite žličicu pripremljenog nadjeva.
Skupljajte rubove tijesta prema sredini i spojite ih tako da oblikujete malu “lopticu”, osiguravajući da je nadjev potpuno zatvoren unutar tijesta.

Ponovite postupak s preostalim kvadratima tijesta i nadjevom.
Pečenje mantija:
Zagrijte pećnicu na 220°C.
Položite oblikovane mantije na lim za pečenje (tepsiju) obložen papirom za pečenje, s spojem tijesta okrenutim prema dolje.
Otopite malo maslaca i pomoću kista premažite svaku mantiju prije pečenja.
Stavite lim u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite mantije približno 20 minuta, ili dok ne postanu zlatno smeđe i hrskave.
Posluživanje:
Nakon što su mantije pečene, izvadite ih iz pećnice.
Dok su još tople, ponovno ih premažite otopljenim maslacem za dodatnu sočnost i sjaj.
Poslužite tople kao predjelo, užinu ili glavno jelo uz prilog po želji.
Poslužiti ih možete samo sa jogurtom ili mješavinom jogurta i bijelog luka.

Zanimljivosti o mantijama i modernim varijacijama recepta

Zanimljivo je kako su mantije kroz stoljeća prešle put od tradicionalne bosanske trpeze do modernih kuhinja širom regije. Originalno potječu iz Osmanskog carstva, a u Bosni i Hercegovini su se razvile u autentičan specijalitet koji je danas neizostavan dio svečanih ručkova, bajramskih trpeza i porodičnih okupljanja. Iako su u originalu pravljene s vučenim tijestom, sve je popularnija verzija mantija s lisnatim tijestom zbog svoje jednostavne pripreme i brzine. Lisnato tijesto pruža savršenu kombinaciju hrskavosti i sočnosti, što mnogi čak i preferiraju u odnosu na klasičnu verziju.

FAQ – Često postavljana pitanja o mantijama s lisnatim tijestom

  1. Mogu li koristiti kupovno gotovo tijesto za ovaj recept?
    Da, kupovno lisnato tijesto je idealno za ovaj recept. Preporučuje se da ga prethodno potpuno odmrznete i razvaljate na debljinu od oko 3 mm kako bi mantije bile hrskave, ali i dovoljno tanke da se lijepo zapeku.
  2. Smijem li koristiti piletinu umjesto mljevene junetine?
    Naravno! Mljevena piletina ili puretina su odlična alternativa za lakšu verziju mantija. Pripazite da ne presušite meso – dodavanje žličice maslinovog ulja ili malo temeljca može pomoći da nadjev ostane sočan.
  3. Mogu li pripremiti mantije unaprijed?
    Da, mantije možete unaprijed oblikovati i čuvati u hladnjaku do 24 sata. Možete ih čak i zamrznuti u sirovom obliku, pa ispeći kad vam zatrebaju – samo produžite vrijeme pečenja za 5–10 minuta.
  4. Zašto mi se mantije otvaraju prilikom pečenja?
    To se najčešće događa kada tijesto nije dovoljno spojeno na vrhu. Pomoći će vam da malo navlažite rubove tijesta vodom prije spajanja i lagano pritisnete da se spoje.

Izvor: haleza_food (TikTok)
Korisni kulinarski savjeti i trikovi za pripremu mantija
Lisnato tijesto se lakše oblikuje dok je hladno – radite s manjim količinama dok ostatak držite u hladnjaku.
Za dodatnu aromu, u nadjev možete dodati prstohvat dimljene paprike ili mljevenog kima.
Ako želite da mantije budu posebno hrskave, pecite ih na donjoj rešetki pećnice u prvih 10 minuta.
Premazivanje maslacem nakon pečenja daje sjaj i dodatnu sočnost – ne preskačite ovaj korak!
Zamjene za ključne sastojke
Mljeveno meso: Možete koristiti mljevenu piletinu, puretinu ili čak biljne alternative kao što su sojini komadići ili leća za vegetarijansku verziju.
Lisnato tijesto: Umjesto lisnatog tijesta, možete koristiti yufku ili tanko vučeno tijesto ako želite tradicionalniji pristup.
Maslac: Za dijetalniju verziju koristite maslinovo ulje u spreju. Za luksuzniji okus, koristite ghee ili kombinaciju maslaca i začinskog bilja.
Najčešće greške i kako ih izbjeći
Nadjev nije dovoljno začinjen: Mljeveno meso može biti blago – nemojte se bojati dodati više bibera ili čak malo mljevene crvene paprike za jači okus.

Prepunjavanje kvadrata: Previše nadjeva može uzrokovati pucanje tijesta i curenje soka tokom pečenja.

Nedovoljno pečeno lisnato tijesto: Ako vam mantije ostaju mekane s donje strane, probajte peći na perforiranom plehu ili prebacite na donju razinu pećnice.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *