U uzgoju luka dosljedno se držim djedovih uputa; kao rezultat toga, moja je žetva bila toliko izvanredna da je tijekom godina izazivala divljenje mojih susjeda.

U uzgoju luka dosljedno se držim djedovih uputa; kao rezultat toga, moja je žetva bila toliko izvanredna da je tijekom godina izazivala divljenje mojih susjeda.
Luk je jednostavno povrće za uzgoj i služi kao vrijedan dodatak vrtu zbog svoje izuzetne otpornosti na niske temperature, što mu omogućuje da uspijeva gotovo tijekom cijele godine. Ako se pridržavate nekoliko bitnih smjernica, proces sadnje luka može biti prilično jednostavan.

Priprema tla:

luk uspijeva u dobro dreniranom tlu koje obiluje organskom tvari. Prije sadnje bitno je oplemeniti tlo kompostom ili stajskim gnojem kako bi se osigurale odgovarajuće hranjive tvari. Tlo mora biti rahlo jer luk ne voli zbijene uvjete. Uz to, pH vrijednost tla treba biti neutralna ili blago kisela, idealno u rasponu od 6 do 7.

Ova tehnika prije sadnje luka primjenjiva je i za jesensku i za proljetnu sezonu. I dalje se pridržavam smjernica mog djeda, koji je također koristio ovaj pristup. Uranjanje luka u ovu domaću otopinu može povećati prinose usjeva, a istovremeno štiti od bolesti i štetnika koji predstavljaju rizik za žetvu. Izuzetna učinkovitost ove metode posljedica je antiseptičkih svojstava soda vode u kombinaciji s temperaturom otopine. Bitno je da voda bude gotovo topla, idealno održavati temperaturu u rasponu od 55 do 60 stupnjeva, s minimalnim pragom od 45 stupnjeva. To će omogućiti optimalne rezultate namakanja. Kako se priprema otopina za namakanje? Pomiješajte 1 čajnu žličicu sode bikarbone s jednom litrom zagrijane vode, pazeći da ostane unutar temperaturnog raspona od 45 do 60 stupnjeva Celzijusa.
Predviđeno trajanje namakanja je 30 minuta. Kako bi se ublažilo brzo hlađenje otopine, preporuča se pokriti posudu poklopcem i umotati u staru deku. Prije namakanja luka bitno je ukloniti rahli vanjski sloj, a zadržati preostalu ljusku. Soda bikarbona djeluje kao zakiseljivač tla i može poslužiti kao alternativa pepelu ili dolomitnom prahu u uzgoju luka. Prije sadnje luka bez odlaganja potrebno je malo posuti sodom bikarbonom u jamu za sadnju. Iako je sezona još rana, želim vam dati savjet o pravilnoj tehnici sadnje luka u redove, posebno ako namjeravate saditi u proljeće, a luk nije rastao u tlu od studenog. Ovu metodu je koristila moja baka, a usvojila sam je i ja.

Tijekom godina uzgoja luka, pouzdano sam postigao pozitivne rezultate primjenom ove tehnike. Započnite pripremom slane kupke za sadnice, što uključuje otapanje tri šalice soli u posudi od 10 galona napunjenoj vodom. Temeljito promiješajte ovu otopinu i u nju uronite sve lukovice predviđene za sadnju, ostavite ih da se namaču jedan do dva dana kako biste postigli optimalne rezultate. Umjesto izravnog nanošenja otopine soli, preporučljivo je rasporediti je po tlu prije sadnje ili posipati kuhinjsku sol po tlu. Ovaj pristup pomoći će u odvraćanju od pojave lukove muhe i drugih štetnika tijekom vegetacije. Primarni naglasak je na sterilizaciji tla prije početka procesa sadnje.

Kako bi pospješili rast luka i pojačali njegovu obranu od nematoda, stanovnici našeg sela koji se suočavaju s takvim problemima savjetuju potapanje sjemena luka u 2% razrijeđenu otopinu kalijevog permanganata na 10 do 20 minuta prije sadnje.

Ova metoda ne samo da sterilizira sjeme, već ga i štiti od mogućih bolesti koje se prenose tlom, a istodobno pruža stimulirajući učinak. U nedostatku kalijevog permanganata, predlaže se da se sjeme prije sadnje namoči u vodi na temperaturi od 20 do 25 °C. Sjemenke povrća sadrže određene kemikalije koje sprječavaju klijanje, a koje se učinkovito uklanjaju postupkom namakanja. Ovaj postupak potiče bubrenje sjemena i potiče brzo klijanje. Konkretno za sjeme luka, preporučeno vrijeme namakanja je između 30 i 60 sati prije sadnje, nakon čega slijedi razdoblje sušenja od približno 1 sata.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *